Cała wiedza w internetowej sieci 18:00 1 października 2020 ☰ do pełnego menu Wysoki kontrast A- A A+ dostępność

ZAMIAST TOASTU: 25 LAT NA RZECZ GMIN. W tym roku minął mały jubileusz

2019-07-28 Bez toastów i hucznych uroczystości, w wirze nowych realizacji, bez fanfar weszliśmy w nowe ćwierćwiecze.

Fundacja Promocji Gmin Polskich działa od 25 lipca 1994 roku. Naszym celem głównym jest wspieranie zrównoważonego rozwoju lokalnego. W toku 25 letniej działalności Fundacja wyspecjalizowała się zwłaszcza w przygotowywaniu i  prowadzeniu kampanii edukacyjnych i informacyjno-promocyjnych.


Od zawsze pierwszoplanową rolę w naszych przedsięwzięciach odgrywały sprawy ochrony środowiska.


W pierwszym rzędzie odpowiedziała  Fundacja na oczekiwania  mniej zasobnych gmin, szukających  efektywnego   wsparcia w  zabezpieczeniu funduszy potrzebnych  na realizację rozmaitych projektów inwestycyjnych. Chociaż dzisiaj oferta Fundacji jest  w tej dziedzinie różnorodna i bogata to i przed   laty, w tzw pionierskich dla polskich przemian i Fundacji latach  podejmowano bardzo praktyczne propozycje programowe.

 

Jedna z nich – przypomnijmy -  znalazła swój finał w styczniu 2004 roku, w Warszawie podczas II Ogólnopolskiego Forum Finansów Samorządowych. W sali warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki spotkało się blisko 400 przedstawicieli gminnych , samorządowych liderów z całego kraju.  Tytuł konferencji – "Polskie Gminy w Unii Europejskiej. Inwestowanie w Środowisko", a tematem budzącym największe zainteresowanie były kwestie  warunków i możliwości  pozyskiwania środków na zapewnienie  zrównoważonego rozwoju lokalnego.


Nie brakowało przy tym aktualnych informacji  ułatwiających  przygotowanie konkretnych wniosków. Podkreślmy, że było to u progu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Aktualne i dzisiaj są takie główne wówczas tematy jak:  kwestia dofinansowania inwestycji samorządowych w ochronie środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowy gminnych sieci wodnych i kanalizacyjnych,  czy też sprawy priorytetów polityki ekologicznej państwa. Sporo uwagi poświęcono  warunkom i możliwościom związanym z  tzw. inżynierią finansową na poziomie właśnie gmin i ofercie banków w tym względzie.


Te i inne podejmowane wtedy przez Fundację tematy są w obecnie podejmowanych i realizowanych przez Fundację inicjatywach, rozwijane i pogłębiane. Można się o tym przekonać  sięgając do kilku  ofert skierowanych do samorządów miast i gmin, a prezentowanych m.in. na naszych stronach internetowych.   

Wiadomości

AS czyli Akademia SuperGminy inauguruje działalność edukacyjną

Udziałem w realizacji projektu "Wspólnie na rzecz stanowienia prawa" inauguruje swoją działalność AS - Akademia SuperGMINY, czyli platforma e-learningowa naszej Fundacji


Wspólnie na rzecz stanowienia prawa. Zapraszamy do Akademii SuperGMINY przedstawicieli NGO Działalność naszej internetowej platformy edukacyjnej zaczynamy od projektu "Wspólnie na rzecz stanowienia prawa".
NASZ AS czyli internetowa AKADEMIA SUPERGMINY. Temat 1: Wspólnie na rzecz stanowienia prawa Fundacja Promocji Gmin Polskich realizuje projekt "Wspólnie na rzecz stanowienia prawa". Naszym celem jest podniesienie kompetencji eksperckich w zakresie niezbędnym do prawidłowego udziału w procesie stanowienia prawa wśród przedstawicieli organizacji pozarządowych. Zainteresowanych zapraszamy do Akademii SuperGMINY.
GRANTY NA KOMPUTERY. Do 150 000 zł dla gminy, w tym 60 000 zł na zakup sprzętu Terminy realizacji edukacyjnych projektów komputerowych w ramach 3.1 PO PO przedłużyliśmy do 30 listopada
KASA Z SIECI. Prezes Fundacji opowiada jak zdobył 21 milionów dla gmin Przyznajemy granty od 15 do 150 tys. zł – deklaruje Ryszard Jagielski.
Przedstawicieli NGO zapraszamy na dwa szkolenia: na szczeblu podstawowym i na szczeblu eksperckim

Temat 1: Wspólnie na rzecz stanowienia prawa, w szczególności prawa gospodarczego, prawa pracy oraz prawa z elementami ekonomii przedsiębiorstwa i analizy finansowej


NGO w procesie stanowienia prawa. Możliwość partycypacji w działaniach ustawodawczych NGO mogą również partycypować w procesie legislacyjnym na poziomie krajowym, tzn. w stanowieniu ustaw, rozporządzeń czy różnych polityk i programów publicznych.
KORONAWIRUSA TRZYMAJMY NA DYSTANS. Prosimy o telefeny lub maile W związku z epidemią koronawirusa przeszliśmy w naszej Fundacji - czasowo - na system pracy zdalnej.