Wspieramy rozwój wszystkich gmin w Polsce 20:33 7 lipca 2020 ☰ do pełnego menu Wysoki kontrast A- A A+ dostępność

TWORZĘ STRONĘ INTERNETOWĄ. Twój ślad w sieci na wieki

2018-09-27 Chroń swoją prywatność i swoje dane w sieci

Podręcznik przeznaczony jest dla osób, które chciałyby mieć swoje miejsce w sieci w postaci własnej strony internetowej lub blogu.


Skrypt opisuje szczegółowo drogę, jaką należy pokonać, alby nie tylko stworzyć własne miejsce w sieci, ale także zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe), z uwzględnieniem ich ochrony na gruncie prawa autorskiego.


Dodatkowo książka zwraca uwagę na mechanizmy monitorowania swojej strony i jej popularności przez wykorzystanie analityki internetowej, a także uczy jak korzystać z podstawowych usług e-administracji.


- Chroń swoją prywatność i swoje dane w  sieci – ostrzega autorka publikacji, dr Joanna Frączek – Broda. – Pamiętaj, że wszystko co dostaje się do sieci, zostaje w niej w jakiejś formie na zawsze. Jeżeli nie chcesz, aby jakieś zdjęcie czy dane pojawiały się przez najbliższe 30 lat w sieci – nie umieszczaj ich tam. Nie podawaj także w otwartej sieci (poza np. stronami administracji państwowej, czy poza zaufanymi stronami banków) swoich danych osobowych. Podane w jednym miejscu nazwisko, w innym  data  urodzenia,  a  w  innym  adres  sprawny  researcher   potrafi znaleźć i połączyć w jedno.


- Dane takie może sprzedać lub wykorzystać, m.in. w celu wzięcia pożyczki online – zwraca uwagę autorka podręcznika.


Całą treść podręcznika wraz ze scenariuszem szkolenia na temat "Tworzę własną stronę internetową (blog)" znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce PO PC 3.1. Są tam wszystkie publikacje przygotowane przez Fundację Promocji Gmin Polskich w związku ze szkoleniami  w dziedzinie kompetencji cyfrowych w ramach konkursu grantowego dla gmin PO PC 3.1.


Publikacje są dostępne na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa 3.0. Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich i autorki. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, w tym utworów, tworzenia i rozpowszechniania ich kopii w całości lub we fragmentach, wprowadzania zmian i rozpowszechniania utworów zależnych - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania autorki oraz FPGP jako właścicieli praw do tekstu.

 

 

Wiadomości

SERCE DO KOMPUTERA. Dr Joanna Frączek-Broda uczy cyber kompetencji Podręcznik ma pomóc trafić do serc i głów kursantów – pisze do trenerów autorka...
RODZIC W INTERNECIE. Samymi zakazami niewiele wskórasz Nic nie zastąpi mądrej edukacji i obustronnego zaufania
MÓJ BIZNES W SIECI. Od czego zacząć robienie dobrych interesów? Internet pozwala działać szybko, efektywnie, elastycznie.
MOJE FINANSE W SIECI. Bezpieczniej niż w supermarkecie Systemy przekazywania środków finansowych są dobrze zabezpieczone
DZIAŁAM W SIECIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. Głos dla każdego Skrypt kładzie nacisk na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych
ROLNIK W SIECI nie sieje, ale może liczyć na korzystny plon w kasie Obowiązkową pozycją na liście rolników i hodowców w Polsce powinna być Giełda rolna
KULTURA W SIECI (PARAGRAFÓW). Nagraj i zagraj, ale tylko rodzinie Pobieranie muzyki, e-booków, filmów i seriali nie jest zabronione, ale są haczyki.
Temat 1: RODZIC W INTERNECIE. Być w sieci przewodnikiem dzieci Można mądrzej i bezpieczniej korzystać z zasobów kulturalnych i edukacyjnych Internetu...