Wspieramy rozwój wszystkich gmin w Polsce 16:51 15 września 2019

Temat 1: RODZIC W INTERNECIE. Być w sieci przewodnikiem dzieci

2018-09-18 Można mądrzej i bezpieczniej korzystać z zasobów kulturalnych i edukacyjnych Internetu...

Moduł "Rodzic w Internecie" adresowany do rodziców i opiekunów dzieci poświęcony jest przygotowaniu tych osób do roli przewodnika podopiecznych w zakresie bezpiecznego i mądrego korzystania z sieci i reagowania na zagrożenia, a także korzystania z zasobów edukacyjnych i kulturalnych Internetu.

 

Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy założenia każdego z siedmiu tematów modułów szkoleniowych przygotowanych przez Fundację Promocji Gmin Polskich: "Rodzic w Internecie", "Mój biznes w sieci", "Moje finanse i transakcje w sieci", "Działam w sieciach społecznościowych", "Tworzę własną stronę internetową (blog)",  "Rolnik w sieci", "Kultura w sieci". Gminy mogą wybrać w zależności od swoich potrzeb od jednego do siedmiu spośród powyższych tematów, mogą też zorganizować w każdym z tych tematów dowolną liczbę szkoleń.  Warunkiem jest wystąpienie przez gminę o grant na szkolenie do Fundacji Promocji Gmin Polskich. Granty w kwotach od 15 tys. zł do 150 tys. zł można otrzymać bez żadnego wkładu własnego.

 

Założenia modułu nr 1: RODZIC W INTERNECIE


Rodzic lub opiekun dziecka pozna źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dla dziecka, zrozumie jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w sieci, jak również nauczy się korzystać z podstawowych usług administracji dedykowanych rodzinom takich, jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny i wielu innych.

Zawarte w module elementy szkoleniowe służyć mają ponadto podniesieniu kompetencji w zakresie korzystania z kultury i z zasobów edukacyjnych w internecie, co jest bardzo istotne w niwelowaniu barier i przeciwdziałaniu wykluczeniu kulturowemu.

Ważnymi umiejętnościami nabytymi w trakcie szkolenia będą

1. Wyszukiwanie wartościowych treści dla dzieci i rodziców wraz z oceną wiarygodności źródeł informacji związanych z rozwojem zainteresowań. Będą to:
- treści edukacyjne,
- zasoby kultury,
- gry komputerowe i gry online,
- strony instytucji publicznych,

2. Rozpoznawanie treści szkodliwych i niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży oraz sposoby reagowania na nie, w tym znajomość oznaczeń wieku i treści w odniesieniu do stron internetowych, gier i aplikacji (w tym system PEGI).

3. Umiejętność odróżnienia źródeł treści legalnych od nielegalnych (film, muzyka, książki etc.)

4. Prawo autorskie w zakresie istotnym dla rodziców i dzieci.

 

Fundacja Promocji Gmin Polskich oferuje gminom granty na szkolenia w pięciu województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i łódzkim oraz wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Wiadomości

SERCE DO KOMPUTERA. Dr Joanna Frączek-Broda uczy cyber kompetencji Podręcznik ma pomóc trafić do serc i głów kursantów – pisze do trenerów autorka...
RODZIC W INTERNECIE. Samymi zakazami niewiele wskórasz Nic nie zastąpi mądrej edukacji i obustronnego zaufania
MÓJ BIZNES W SIECI. Od czego zacząć robienie dobrych interesów? Internet pozwala działać szybko, efektywnie, elastycznie.
MOJE FINANSE W SIECI. Bezpieczniej niż w supermarkecie Systemy przekazywania środków finansowych są dobrze zabezpieczone
DZIAŁAM W SIECIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. Głos dla każdego Skrypt kładzie nacisk na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych
TWORZĘ STRONĘ INTERNETOWĄ. Twój ślad w sieci na wieki Chroń swoją prywatność i swoje dane w sieci
ROLNIK W SIECI nie sieje, ale może liczyć na korzystny plon w kasie Obowiązkową pozycją na liście rolników i hodowców w Polsce powinna być Giełda rolna
KULTURA W SIECI (PARAGRAFÓW). Nagraj i zagraj, ale tylko rodzinie Pobieranie muzyki, e-booków, filmów i seriali nie jest zabronione, ale są haczyki.