Wspieramy rozwój wszystkich gmin w Polsce 19:57 7 lipca 2020 ☰ do pełnego menu Wysoki kontrast A- A A+ dostępność

SERCE DO KOMPUTERA. Dr Joanna Frączek-Broda uczy cyber kompetencji

2018-09-25 Podręcznik ma pomóc trafić do serc i głów kursantów – pisze do trenerów autorka scenariuszy szkoleń informatycznych.

Jak już informowaliśmy, gminy mogą ubiegać  się o granty w wysokości do 150 tys. zł na szkolenia informatyczne mieszkańców. Fundacja Promocji Gmin Polskich jest operatorem grantów w pięciu województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. 


Na szkolenia zapraszamy rodziców, ludzi biznesu, finansistów, blogerów,  sieciowców społecznościowych, rolników, fanów kultury. Poniżej prezentujemy komplet przygotowanych przez dr Joannę Frączek - Brodę Fundację Gmin Polskich podręczników szkoleniowych.


Przypominamy, że nasza Fundacja nie narzuca grantobiorcom warunków: gminy mogą wybrać w zależności od swoich potrzeb od jednego do siedmiu spośród modułów tematycznych, mogą też zorganizować w każdym z nich dowolną liczbę szkoleń. Warto przy tym pamiętać, że gmina nie musi wnosić żadnego wkładu własnego, a aż do 40 proc grantu można wydać na sprzęt komputerowy, który po zakończeniu projektu można będzie przekazać  miejscowej szkole.

Szkolenia będą dwudniowe, dwa razy po osiem godzin. Scenariusze realizacji poszczególnych tematów przygotowane na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich przez dr Joannę Frączek Brodę zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.


Zadaniem każdego szkolenia – takie mamy założenie nadrzędne - jest wykształcenie w uczestnikach podstawowych umiejętności cyfrowych.

 

Dr Joanna Frączek – Broda jest doktorem nauk społecznych w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego, wykładowcą akademickim, przez wiele lat wykładała w wojskowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Przeszkoliła ponad 20 tysięcy osób. W pracy zawodowej skupia się na efektywnym zarządzaniu procesami decyzyjnymi i komunikacyjnymi.


"Cyfrowo kompetentni" - taki tytuł ma podręcznik dla trenerów prowadzących szkolenia firmowane przez Fundację Promocji Gmin Polskich. Dr Joanna Frączek Broda pisze w nim:

Podręcznik, ma tylko jeden cel – pomóc Ci trafić do serc i głów Twoich dorosłych kursantów. Nauczanie dorosłych różni się zdecydowanie od uczenia dzieci. Dorośli mają inne możliwości (wcale nie gorsze, po prostu inne), mają też inne postawy wobec szkolenia i trenera, a ich doświadczenia życiowe odpowiednio potraktowane stają się cennym wkładem w szkolenie. Ostateczną misją szkolenia dorosłych jest nie samo przekazanie im wiedzy, ale utrwalenie jej…


- Tak jak starsze dziecko nie zastanawia się nad tym jak chodzić i gdzie postawić stopę, tak przeszkoleni przez Ciebie ludzie po-winni osiągną poziom, na którym nie zadają sobie pytania "Jak mam się za to zabrać?", ale "Co chcę osiągnąć?" – konkluduje autorka podręcznika.


Pragniemy poinformować, że w naszej "Super GMINIE" w zakładce PO PC 3.1 znajdą Państwo publikacje do wszystkich tematów szkoleń w ramach naszego projektu. Publikacje są dostępne na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa 3.0. Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich i autorki.


Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, w tym utworów, tworzenia i rozpowszechniania ich kopii w całości lub we fragmentach, wprowadzania zmian i rozpowszechniania utworów zależnych - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania autorki oraz FPGP jako właścicieli praw do tekstu.

Wiadomości

RODZIC W INTERNECIE. Samymi zakazami niewiele wskórasz Nic nie zastąpi mądrej edukacji i obustronnego zaufania
MÓJ BIZNES W SIECI. Od czego zacząć robienie dobrych interesów? Internet pozwala działać szybko, efektywnie, elastycznie.
MOJE FINANSE W SIECI. Bezpieczniej niż w supermarkecie Systemy przekazywania środków finansowych są dobrze zabezpieczone
DZIAŁAM W SIECIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. Głos dla każdego Skrypt kładzie nacisk na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych
TWORZĘ STRONĘ INTERNETOWĄ. Twój ślad w sieci na wieki Chroń swoją prywatność i swoje dane w sieci
ROLNIK W SIECI nie sieje, ale może liczyć na korzystny plon w kasie Obowiązkową pozycją na liście rolników i hodowców w Polsce powinna być Giełda rolna
KULTURA W SIECI (PARAGRAFÓW). Nagraj i zagraj, ale tylko rodzinie Pobieranie muzyki, e-booków, filmów i seriali nie jest zabronione, ale są haczyki.
Temat 1: RODZIC W INTERNECIE. Być w sieci przewodnikiem dzieci Można mądrzej i bezpieczniej korzystać z zasobów kulturalnych i edukacyjnych Internetu...