Wspieramy rozwój wszystkich gmin w Polsce 20:28 7 lipca 2020 ☰ do pełnego menu Wysoki kontrast A- A A+ dostępność

RODZIC W INTERNECIE. Samymi zakazami niewiele wskórasz

2018-09-27 Nic nie zastąpi mądrej edukacji i obustronnego zaufania

Podręcznik , jest adresowany do rodziców i opiekunów dzieci, którzy chcą pełnić rolę przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego, uważnego i mądrego korzystania z sieci.


- Kontrola rodzicielska to nic innego jak nadzór nad sprzętem i oprogramowaniem, do którego ma dostęp Twoje dziecko. Musisz jednak pamiętać, że samymi zakazami i ograniczeniami niewiele wskórasz. Twoje dziecko może mieć  zablokowany  dostęp  do  treści  pornograficznych,  ale  koledzy z klasy już niekoniecznie. Nic zatem nie zastąpi rozmowy, mądrej edukacji i obustronnego zaufania – pisze autorka podręcznika, dr Joanna Frączek - Broda.


Autorka  dodaje, że programy  do  kontroli  rodzicielskiej  występują  zarówno w wersji na komputer, jak i na urządzenia mobilne.


- Warto więc rozejrzeć się w sieci, poczytać opinie i fachowe artykuły i dopiero po zapoznaniu się z funkcjonalnościami programów wybrać  taki, który będzie pasował do Twojego poziomu wiedzy i umiejętności, poziomu zaufania wobec dziecka i ilości czasu, który chcesz poświęcić na korzystanie z aplikacji, czy programu – podkreśla dr Joanna Frączek Broda.


Całą treść podręcznika wraz ze scenariuszem szkolenia na temat "Rodzic w internecie" znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce PO PC 3.1. Są tam wszystkie publikacje przygotowane przez Fundację Promocji Gmin Polskich w związku ze szkoleniami  w dziedzinie kompetencji cyfrowych w ramach konkursu PO PC 3.1.


Publikacje są dostępne na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa 3.0. Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich i autorki. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, w tym utworów, tworzenia i rozpowszechniania ich kopii w całości lub we fragmentach, wprowadzania zmian i rozpowszechniania utworów zależnych - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania autorki oraz FPGP jako właścicieli praw do tekstu.

Wiadomości

SERCE DO KOMPUTERA. Dr Joanna Frączek-Broda uczy cyber kompetencji Podręcznik ma pomóc trafić do serc i głów kursantów – pisze do trenerów autorka...
MÓJ BIZNES W SIECI. Od czego zacząć robienie dobrych interesów? Internet pozwala działać szybko, efektywnie, elastycznie.
MOJE FINANSE W SIECI. Bezpieczniej niż w supermarkecie Systemy przekazywania środków finansowych są dobrze zabezpieczone
DZIAŁAM W SIECIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. Głos dla każdego Skrypt kładzie nacisk na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych
TWORZĘ STRONĘ INTERNETOWĄ. Twój ślad w sieci na wieki Chroń swoją prywatność i swoje dane w sieci
ROLNIK W SIECI nie sieje, ale może liczyć na korzystny plon w kasie Obowiązkową pozycją na liście rolników i hodowców w Polsce powinna być Giełda rolna
KULTURA W SIECI (PARAGRAFÓW). Nagraj i zagraj, ale tylko rodzinie Pobieranie muzyki, e-booków, filmów i seriali nie jest zabronione, ale są haczyki.
Temat 1: RODZIC W INTERNECIE. Być w sieci przewodnikiem dzieci Można mądrzej i bezpieczniej korzystać z zasobów kulturalnych i edukacyjnych Internetu...