Wspieramy rozwój wszystkich gmin w Polsce 03:41 17 czerwca 2019

MINISTER ZAPOWIADA: Od nowego roku czyste powietrze bez podatku

2018-11-21 Od 2019 roku dotacje uzyskane z programu Czyste powietrze nie będą zaliczane jako dochód stąd nie trzeba będzie płacić od nich podatku - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Szef resortu środowiska poinformował, że w 2019 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie dysponował "ponad 5 mld zł, które może przeznaczyć na fundusz termomodernizacji, na program Czyste powietrze".


NFOŚiGW będzie mógł z własnych środków przeznaczać rocznie ok. 1,5 mld zł na dotacje - powiedział Kowalczyk. Łącznie Narodowy Fundusz - według ministra - przekaże na dotacje ok. 18 mld zł.


Minister ocenił, że ulgi podatkowe w programie Czyste powietrze kosztować będą państwo rocznie ok. 1,7 mld zł; przez cały czas trwania programu - ok. 17 mld zł.


Finansowanie programu ma być także uzupełnione z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2021-2027.


Podczas konferencji prasowej szef resortu środowiska poinformował, że w związku z nowelą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która pozwoli na odliczenie od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego i która powinna wejść w życie od nowego roku konieczna będzie modyfikacja programu Czyste powietrze.


- Modyfikacja będzie polegała na zmniejszeniu dotacji, a w to miejsce zastąpienie dotacji ulgą podatkową. Pragnę zagwarantować, że na pewno beneficjenci na tym nie stracą - powiedział Kowalczyk.


Minister zapowiedział, że wkrótce podpisze porozumienie o udostępnieniu środków na realizację programu Czyste powietrze z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, które są operatorami tego programu.

Wiadomości

LEPSZA PROGNOZA Z KATOWIC. Minister środowiska o szczycie klimatycznym: trudna zgoda Mam nadzieję, że Pakiet Katowicki przybliża nas do skutecznych działań w dziedzinie ochrony...
CZYSTE POWIETRZE TO ZDROWY WYBÓR - przypomina resort środowiska Program Czyste Powietrze ruszył we wrześniu. W całej Polsce odbyły się spotkania z...