Wspieramy rozwój wszystkich gmin w Polsce 13:34 6 czerwca 2020 ☰ do pełnego menu Wysoki kontrast A- A A+ dostępność

KULTURA W SIECI (PARAGRAFÓW). Nagraj i zagraj, ale tylko rodzinie

2018-09-27 Pobieranie muzyki, e-booków, filmów i seriali nie jest zabronione, ale są haczyki.

Wydawnictwo skierowane jest do wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się gdzie w internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł.


Czytelnicy zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury, poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł.


Dowiedzą się także jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu bazując na informacjach z sieci oraz jak stworzyć drzewo genealogiczne.


Jak przypomina autorka publikacji, dr Joanna Frączek – Broda zgodnie z obowiązującą ustawą o prawach autorskich i pokrewnych pobieranie  muzyki,  e-booków, filmów i seriali nie jest zabronione. Wynika to z tego, że ustawa wprowadza instytucję dozwolonego użytku prawnego,  czyli zezwala na korzystanie z dzieła bez zgody twórcy.


Jedynym warunkiem skorzystania z dzieła jest fakt rozpowszechnienia dzieła, innymi słowy – dzieło musiało już mieć swoją oficjalną premierę.


- Plik zawierający takie dzieło możesz pobrać, ale to także jest  obwarowane pewnymi zastrzeżeniami: - możesz go wykorzystać wyłącznie na własne potrzeby, a jeżeli chcesz go udostępnić, albo przekazać dalej, możesz to zrobić, ale wyłącznie rodzinie i najbliższym  znajomym – ostrzega dr. Joanna Frączek – Broda.


Całą treść podręcznika wraz ze scenariuszem szkolenia na temat "Kultura w sieci" znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce PO PC 3.1. Są tam wszystkie wydawnictwa przygotowane przez Fundację Promocji Gmin Polskich w związku ze szkoleniami  w dziedzinie kompetencji cyfrowych w ramach konkursu PO PC 3.1.


Publikacje są dostępne na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa 3.0. Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich i autorki. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, w tym utworów, tworzenia i rozpowszechniania ich kopii w całości lub we fragmentach, wprowadzania zmian i rozpowszechniania utworów zależnych - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania autorki oraz FPGP jako właścicieli praw do tekstu.

Wiadomości

SERCE DO KOMPUTERA. Dr Joanna Frączek-Broda uczy cyber kompetencji Podręcznik ma pomóc trafić do serc i głów kursantów – pisze do trenerów autorka...
RODZIC W INTERNECIE. Samymi zakazami niewiele wskórasz Nic nie zastąpi mądrej edukacji i obustronnego zaufania
MÓJ BIZNES W SIECI. Od czego zacząć robienie dobrych interesów? Internet pozwala działać szybko, efektywnie, elastycznie.
MOJE FINANSE W SIECI. Bezpieczniej niż w supermarkecie Systemy przekazywania środków finansowych są dobrze zabezpieczone
DZIAŁAM W SIECIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. Głos dla każdego Skrypt kładzie nacisk na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych
TWORZĘ STRONĘ INTERNETOWĄ. Twój ślad w sieci na wieki Chroń swoją prywatność i swoje dane w sieci
ROLNIK W SIECI nie sieje, ale może liczyć na korzystny plon w kasie Obowiązkową pozycją na liście rolników i hodowców w Polsce powinna być Giełda rolna
Temat 1: RODZIC W INTERNECIE. Być w sieci przewodnikiem dzieci Można mądrzej i bezpieczniej korzystać z zasobów kulturalnych i edukacyjnych Internetu...