Cała wiedza w internetowej sieci 10:36 24 maja 2022 ☰ do pełnego menu Wysoki kontrast A- A A+ dostępność

EKOLOGIA GLOBALNIE I LOKALNIE. Finanse dla gmin na inwestycje w środowisko…

2019-02-12 W pierwszym rzędzie odpowiedziała Fundacja na oczekiwania mniej zasobnych gmin i samorządów Sięgając do 25 letnich  już doświadczeń Fundacji Promocji Gmin Polskich nie sposób nie zwrócić uwagi na  konsekwentne sięganie w działalności programowej do warunków, możliwości, potrzeb i zadań samorządów związanych z ochroną środowiska. 

 

W pierwszym rzędzie odpowiedziała  Fundacja na oczekiwania  mniej zasobnych gmin, szukających  efektywnego   wsparcia w  zabezpieczeniu funduszy potrzebnych  na realizację rozmaitych projektów inwestycyjnych. Chociaż dzisiaj oferta Fundacji jest  w tej dziedzinie różnorodna i bogata to i przed   laty, w tzw pionierskich dla polskich przemian i Fundacji latach  podejmowano bardzo praktyczne propozycje programowe.

 

Jedna z nich – przypomnijmy -  znalazła swój finał w styczniu 2004 roku, w Warszawie podczas II Ogólnopolskiego Forum Finansów Samorządowych. W sali warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki spotkało się blisko 400 przedstawicieli gminnych , samorządowych liderów z całego kraju.  Tytuł konferencji – "Polskie Gminy w Unii Europejskiej. Inwestowanie w Środowisko", a tematem budzącym największe zainteresowanie były kwestie  warunków i możliwości  pozyskiwania środków na zapewnienie  zrównoważonego rozwoju lokalnego .

 

Nie brakowało przy tym aktualnych informacji  ułatwiających  przygotowanie konkretnych wniosków. Podkreślmy, że było to u progu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Aktualne i dzisiaj są takie główne wówczas tematy jak:  kwestia dofinansowania inwestycji samorządowych w ochronie środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowy gminnych sieci wodnych i kanalizacyjnych,  czy też sprawy priorytetów polityki ekologicznej państwa. Sporo uwagi poświęcono  warunkom i możliwościom związanym z  tzw. inżynierią finansową na poziomie właśnie gmin i ofercie banków w tym względzie.

 

Te i inne podejmowane wtedy przez Fundację tematy są w obecnie podejmowanych i realizowanych przez Fundację inicjatywach, rozwijane i pogłębiane. Można się o tym przekonać  sięgając do kilku  ofert skierowanych do samorządów miast i gmin, a prezentowanych m.in. na naszych stronach internetowych.   

Wiadomości

CZYSTE CELE OD SAMEGO POCZĄTKU. Ochrona środowiska programowym priorytetem Sprawy ochrony środowiska zajmowały w Fundacji Promocji Gmin Polskich zawsze pierwszoplanowe miejsce.