Wspieramy rozwój wszystkich gmin w Polsce 20:05 7 lipca 2020 ☰ do pełnego menu Wysoki kontrast A- A A+ dostępność

DZIAŁAM W SIECIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. Głos dla każdego

2018-09-27 Skrypt kładzie nacisk na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych

"Działam w sieciach społecznościowych" - to publikacja przeznaczona dla osób, które chcą poznać i wykorzystać w prywatnym i społecznym życiu codziennym filozofię i sposób funkcjonowania sieci społecznościowych.


Skrypt kładzie szczególny nacisk na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych, w tym m.in. na nawiązywaniu i kontynuowaniu znajomości online, kształtowaniu wizerunku, wykorzystywaniu i dzieleniu się swą twórczością oraz korzystaniu z cudzej twórczości ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego. Jak wszystkie pozostałe podręczniki także i ten zawiera wskazówki korzystania z podstawowych usług e-administracji.


Autorka skryptu, dr Joanna Frączek – Broda zwraca uwagę, że powszechnie spotykane w internecie fake news,  (czyli fałszywe doniesienia) nie są zjawiskiem nowym. Od zarania dziejów tam, gdzie pojawiało się informowanie, istniało także dezinformowanie. Informacja i dezinformacja to narzędzia w rękach polityków, firm, znanych osobistości, dyplomatów, dziennikarzy, przedstawicieli  handlu i ostatecznie  ludzi  wojny – wojskowych, partyzantów i przestępców.


- Internet jednak dał niewyobrażalną moc wszystkim tym, którzy w jakiś sposób mijają się z prawdą – pisze dr Joanna Frączek - Broda. Przed erą internetu, aby założyć i utrzymać gazetę trzeba było wypełnić olbrzymią ilość warunków, także prawnych, a co więcej – jeżeli czytelnicy tracili zaufanie w wyniku podawania niesprawdzonych informacji, trudno było  utrzymać gazetę na powierzchni opłacalności. Internet z jego niemal darmową przestrzenią rozwiązał ten problem. 


Teraz każdy, niezależnie od tego jak niewiarygodny i szalony może założyć własny kącik newsów.

Dzięki temu XXI wiek zamiast rozpocząć kolejną erę postępu nauki i rozwoju odnotowuje powrót do zabobonów, przesądów i zamknięcia informacyjnego na niespotykaną skalę – zwraca uwagę autorka podręcznika.


Całą treść podręcznika wraz ze scenariuszem szkolenia "Działam w sieciach społecznościowych" znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce PO PC 3.1. Są tam wszystkie publikacje przygotowane przez Fundację Promocji Gmin Polskich w związku ze szkoleniami  w dziedzinie kompetencji cyfrowych w ramach konkursu PO PC 3.1.

Publikacje są dostępne na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa 3.0. Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Promocji Gmin Polskich i autorki. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, w tym utworów, tworzenia i rozpowszechniania ich kopii w całości lub we fragmentach, wprowadzania zmian i rozpowszechniania utworów zależnych - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania autorki oraz FPGP jako właścicieli praw do tekstu.

 

Wiadomości

SERCE DO KOMPUTERA. Dr Joanna Frączek-Broda uczy cyber kompetencji Podręcznik ma pomóc trafić do serc i głów kursantów – pisze do trenerów autorka...
RODZIC W INTERNECIE. Samymi zakazami niewiele wskórasz Nic nie zastąpi mądrej edukacji i obustronnego zaufania
MÓJ BIZNES W SIECI. Od czego zacząć robienie dobrych interesów? Internet pozwala działać szybko, efektywnie, elastycznie.
MOJE FINANSE W SIECI. Bezpieczniej niż w supermarkecie Systemy przekazywania środków finansowych są dobrze zabezpieczone
TWORZĘ STRONĘ INTERNETOWĄ. Twój ślad w sieci na wieki Chroń swoją prywatność i swoje dane w sieci
ROLNIK W SIECI nie sieje, ale może liczyć na korzystny plon w kasie Obowiązkową pozycją na liście rolników i hodowców w Polsce powinna być Giełda rolna
KULTURA W SIECI (PARAGRAFÓW). Nagraj i zagraj, ale tylko rodzinie Pobieranie muzyki, e-booków, filmów i seriali nie jest zabronione, ale są haczyki.
Temat 1: RODZIC W INTERNECIE. Być w sieci przewodnikiem dzieci Można mądrzej i bezpieczniej korzystać z zasobów kulturalnych i edukacyjnych Internetu...