Wspieramy rozwój wszystkich gmin w Polsce 02:58 17 czerwca 2019

CZYSTE POWIETRZE TO ZDROWY WYBÓR - przypomina resort środowiska

2018-11-21 Program Czyste Powietrze ruszył we wrześniu. W całej Polsce odbyły się spotkania z mieszkańcami, - informuje Ministerstwo Środowiska.

Kontynuujemy nasze działania edukacyjne w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce, tym razem poprzez kampanię społeczną "Czyste Powietrze - zdrowy wybór!" – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.


Za złą jakość powietrza w Polsce odpowiedzialne są w dużej mierze domy jednorodzinne. Na powstawanie smogu wpływają przede wszystkim spalanie niewłaściwej jakości opału w przestarzałych domowych piecach oraz transport samochodowy. Dlatego jednym z działań na rzecz jego poprawy jest Program Czyste Powietrze.


Dzięki temu, że działa on kompleksowo, umożliwia zarówno dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, jak i termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Nabór wniosków w jego ramach wystartował 19 września.


Równolegle w całym kraju realizowany był cykl spotkań dotyczący Programu, w trakcie których przyszli beneficjenci mieli okazję zapoznać się z jego zasadami.


"Od początku września w całej Polsce realizowaliśmy cykl spotkań edukacyjno-informacyjnych na temat Programu Czyste Powietrze, w których wzięło udział ponad 170 tys. osób. Ich efektem jest ponad 12 tys. złożonych wniosków oraz ponad 70 tys. zarejestrowanych kont na portalu Beneficjenta" – mówił minister Henryk Kowalczyk.


"W realizacji Programu Czyste Powietrze bardzo ważna jest edukacja, stąd naszym kolejnym działaniem jest kampania społeczna pn. "Czyste Powietrze - zdrowy wybór!", poprzez którą chcemy wyjaśniać przyczyny złej jakości powietrza w Polsce i pokazywać jak możemy im przeciwdziałać" – dodał minister środowiska.


Kampania Ministerstwa Środowiska jest realizowana pod hasłem "Zadbaj o swój kawałek nieba". Na celu, poza wyjaśnianiem przyczyn powstawania smogu, ma zachęcanie do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza.


"To, w jakim środowisku żyjemy i jakim powietrzem oddychamy, w dużym stopniu zależy od nas samych. Dlatego poprzez kampanię "Czyste Powietrze - zdrowy wybór!" chcemy pokazać, że zmiana naszych indywidualnych zachowań i nawyków może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Chcemy dotrzeć z kampanią do blisko 20 mln Polaków mieszkających w około 5 mln domów jednorodzinnych, czyli do potencjalnych beneficjentów Programu Czyste Powietrze" – podkreślił rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka.


Działania w ramach kampanii


W ramach kampanii Ministerstwa Środowiska powstały m.in. spoty, które od 16 listopada możemy oglądać w trzech ogólnopolskich stacjach telewizyjnych. Emitowane są również spoty i audycje radiowe dla dzieci. Powstała też strona internetowa, na której znalazły się informacje na temat przyczyn złej jakości powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie, a także najważniejsze zasady dotyczące Programu Czyste Powietrze.


Więcej informacji na stronie: www.KampaniaCzystePowietrze.pl (link otwiera się w nowym oknie).


O Programie Czyste Powietrze


Program będzie realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet opiewa na 103 mld złotych (finansowanie w formie dotacji lub pożyczek). Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji będzie wynosić nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.


Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych lub do osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.


Kampania została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Źródło: Komunikat MŚ

Wiadomości

LEPSZA PROGNOZA Z KATOWIC. Minister środowiska o szczycie klimatycznym: trudna zgoda Mam nadzieję, że Pakiet Katowicki przybliża nas do skutecznych działań w dziedzinie ochrony...
MINISTER ZAPOWIADA: Od nowego roku czyste powietrze bez podatku Od 2019 roku dotacje uzyskane z programu Czyste powietrze nie będą zaliczane jako dochód stąd...