Wspieramy rozwój wszystkich gmin w Polsce 00:37 16 stycznia 2019

110 000 000 ZŁ ZE ŚMIECI. Czy nowe prawo uzdrowi sytuację gmin?

2018-09-21 Od stycznia ma obowiązywać nowa ustawa śmieciowa. Zapraszamy samorządowców do dyskusji.
Na wiosnę przyszłego roku planujemy dużą konferencję w Warszawie na temat zaprojektowanej przez  Ministerstwo Środowiska nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z jej założeniami opłata za śmieci niesegregowane ma być czterokrotnie wyższa niż za segregowane. Są też regulacje, które mają zapobiegać powstawaniu dzikich składowisk.


Resort środowiska
zapowiadał nowelizację przepisów pod koniec ubiegłego roku. Jak informuje PAP, w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt.

Jak czytamy w uzasadnieniu, ma on na celu m.in. uprościć i ujednolicić system gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach, zwiększyć kontrolę samorządów nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi, czy poprawić poziom recyklingu.


Zgodnie z nowymi przepisami, poziom odpadów komunalnych, które mają być wykorzystane do ponownego użycia, ma być liczony w nowy sposób. Co najmniej 50 proc. wagi będzie liczone w stosunku do wszystkich odpadów, które będą przeznaczone do recyklingu. Dotychczas poziom ten odnosi się do czterech rodzajów śmieci: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.


Projekt ustawy na nowo określa także opłaty za wywóz śmieci. Za niesegregowane odpady stawka ma być czterokrotnie wyższa niż za zbierane selektywnie.


Jak wynika z wyliczeń resortu, gminy zyskają na tym łącznie ponad 110 mln zł.

Zgodnie z przepisami, przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów przeprowadzane maja być oddzielnie. Ma to zapobiegać nielegalnym praktykom, które stosują nieuczciwe firmy.

Resort środowiska chce aby, znowelizowane prawo obowiązywało od 1 stycznia 2019 r.

Wiadomości

KASA Z SIECI. Prezes Fundacji opowiada jak zdobył 21 milionów dla gmin Przyznajemy granty od 15 do 150 tys. zł – deklaruje Ryszard Jagielski.
JESTEŚMY NA FALI. Polskie Radio o naszym cyber projekcie grantowym Katarzyna Ustrycka: Finansujemy szkolenia osób, które zaczynają przygodę ze światem cyfrowym.